در مراسم افتتاحیه جایزه دادمان بیان شد: همایش دادمان؛ نمود مسئولیت اجتماعی مهندسان

اخبار

در مراسم افتتاحیه جایزه دادمان بیان شد:

همایش دادمان؛ نمود مسئولیت اجتماعی مهندسان

همایش تقدیر از چهره های ماندگار وزارت راه و شهرسازی (جایزه دادمان) بعد از ظهر چهارشنبه با حضور و سخنرانی مسئولان وزارت راه و شهرسازی، مرکز متخصصین راه و شهرسازی ایران ، سازمان نظام مهندسی استان تهران و جمعی از مدیران و فعالان عرصه راه و شهرسازی در سالن اجلاس سران برگزار شد.


 MG 5369

به گزارش ستاد خبری، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با حضور در مراسم افتتاحیه این همایش به عنوان سخنران ضمن بیان این موضوع که ایران عرصه خدمات مهندسی است، بیان کرد: یکی از مهمترین مسئولیت‌های جامعه مهندسی ، مسئولیت اجتماعی است که نشان می‌دهد این حرفه تا چه اندازه حساس به جامعه اطراف خود است. همایش تقدیر از چهره‌های ماندگار وزارت راه و شهرسازی ( جایزه دادمان) نیز نمود همین مسئولیت است که برگزارکنندگان آن بدون اینکه وابستگی به مناصب دولتی داشته باشند، به بهترین شیوه قدردان زحمات فعالان هستند.

وی در ادامه افزود: یکی از عوامل توسعه مهندسی در کشور، تامین منابع مالی طرح‌ها توسط دولت بود. این در حالی است که در حال حاضر امکان تامین منابع مالی پروژه‌های زیربنایی وجود ندارد و باید هر چه سریعتر رویکرد مهندسی برای حل این موضوع اتخاذ کنیم. برای نمونه در افق 1404 اجرای طرح جامع حمل و نقل کشور به 550 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که تامین این بودجه برای ما امری غیرممکن است.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر گسترش بازارهای جهانی گفت: در اقتصاد جهانی وابستگی به دولت کمتر شده خواهد شد و ما نیز مجبوریم اقتصاد خود را به سوی بازارهای بین المللی سوق بدهیم. بنابراین اقتصاد کشور  در صورتی بزرگ می شود که بتوانیم خدمات فنی و مهندسی خود را در بازارهای جهانی ارایه کنیم و به جرات می توان گفت اگر حرفه مهندسی نتواند خارج از ایران فعالیتی داشته باشد باید در این حرفه تجدید نظر کرد.
وی گفت: همانطور که در اقتصاد مقاومتی  ملزم به استفاده از ظرفیت‌های داخلی هستیم، در اجرای طرح‌های زیربنایی نیز باید به ظرفیت های داخلی متکی باشیم.

همچنین علیرضا رهایی عضو شورای سیاست‌گذاری جایزه دادمان در مراسم افتتاحیه بیان کرد: خوشبختانه در سال‌های اخیر شاهد فعالیت مهندسان و اجرای طرح‌هایی در سطح کشور به همت جامعه مهندسی هستیم که باید به این فعالیت های ارزشمند افتخار کرد.

عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه امیرکبیر اظهار کرد: تاکید مبانی اقتصاد مقاومتی استفاده از حداکثر توان داخلی است و همایش تقدیر از چهره‌های ماندگار وزارت راه  و شهرسازی که به همت مرکز متخصصین راه و شهرسازی ایران در راستای فعالیت مجریان حوزه راه و شهرسازی برگزار می‌شود، ضمن توجه به اصول این اقتصاد در پی ایجاد انگیزه برای فعالان صنعت است تا شاهد ارتقای جامعه باشیم.

افتخار آفرینان عرصه راه و شهرسازی تقدیر شدند

قدردانی از فعالیت‌های پیشکسوتان حوزه راه و شهرسازی با حضور وزیر راه و شهرسازی، مسعود نیلی مشاور اقتصادی رییس جمهور و محمد دامادی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از جمله مهمترین رویدادهای این همایش بود. در همین راستا ضمن قدردانی از همسر شهید رحمان دادمان، از محمد فلامکی، محمد صالح آذر، ابوالفضل اسلامی و جلیل شاهی به عنوان چهره‌های ماندگار حوزه های راه و شهرسازی، ابنیه و ساختمان و راه و شهرسازی قدردانی شد.

همچنین تندیس دادمان به پاس تلاش بی دریغ آتش‌نشان کشور و گرامیداشت شهدای آتش نشان حادثه پلاسکو به امیر مهدیانی فرمانده عملیات آتش نشانی اهدا شد.

لازم به ذکر است اجرای موسیقی زنده و حضور هنرمندان مطرحی چون محمد رضا فروتن از دیگر برنامه های جانبی همایش تقدیر از چهره های ماندگار وزارت راه و شهرسازی بود.